Vyhledávání


Kontakt

MAGAZÍN TÁBOR SOBĚ, MAGAZÍN TÁBORSKO SOBĚ
www.tabor.czin.eu

E-mail: taborskosobe@email.cz

KULTURA ČR: Diamanda Galás vystoupí po jedenácti letech v Praze

12.11.2009 14:19

 

PRAHA (WR) – V rámci festivalu Stimul vystoupí po jedenácti letech opět v Praze Diamanda Galás, známá avantgardní umělkyně, klavíristka, zpěvačka a skladatelka. Koncert se uskuteční 27. listopadu od 20 h v prostorách divadla Archa.

Galás má řecké kořeny, vyrůstala v San Diegu v Kalifornii. Studovala jazzovou a klasickou hudbu a zajímala se o vizuální umění. Všechny tyto aspekty měly vliv na její tvorbu. Projev umělkyně, jejíž hlas má rozsah tři a půl oktávy, není pro běžného hudebního konzumenta někdy snadno stravitelný. Často se v něm dramaticky střídají klidné pasáže s extatickým projevem, řevem či záměrně deformovaným hlasem.

Po textové stránce nachází Galás inspiraci v tématech jako bolest, smrt, odcizení, utrpení, zoufalství a osamění. Věnuje se rovněž problematice AIDS, na který zemřel její bratr.

Z její dlouhé diskografie stojí za pozornost například desky Plague Mass, trilogie Masque Of The Red Death, The Sporting Life, kterou nahrála s baskytaristou Johnem Paulem Jonesem z Led Zeppelin, Malediction and Prayer, na níž je i píseň 25 Minutes To Go původně od Johnnyho Cashe a zatím poslední nahrávka Guilty Guilty Guilty.

Na pražském koncertě zazní například i písně Hanka Williamse, Screamin‘ Jay Hawkinse nebo Johna Lee Hookera. Umělkyně si prý připravila speciální program včetně překvapení.


 


TOPlist