Vyhledávání


Kontakt

MAGAZÍN TÁBOR SOBĚ, MAGAZÍN TÁBORSKO SOBĚ
www.tabor.czin.eu

E-mail: taborskosobe@email.cz

KULTURA ČR: Glenn Miller Orchestra vystoupí v Obecním domě

17.12.2009 15:12

 

PRAHA (WR) - Jeden z nejznámějších swingových orchestrů na světě, Glenn Miller Orchestra, přidává v sobotu 9. ledna v pražském Obecním domě další koncert v 17:00 hodin. "Na vystoupení od 20 hodin zbývají v tuto chvíli poslední vstupenky. Vzhledem k zájmu veřejnosti i času zbývajícím do data koncertu, jsme se rozhodli přidat tento podvečerní termín," uvedl pořadatel koncertu Brian Reagan.

Vstupenky na přidané vystoupení od 17:00 hodin, stejně jako zbývající na koncert od 20 hodin, jsou k dostání v síti Ticketstream. Více informací: www.bbhnadace.cz, www.terezamaxovadetem.cz, www.ticketstream.cz, www.glenn-miller-orchestra.de, www.obecnidum.cz.

Glenn Miller Orchestra pod vedením kapelníka Wila Saldena uvede v Praze program nazvaný "Evening of Swing and Elegance". Vystoupení je složeno z nejznámějších swingových a jazzových skladeb nejen z dílny svého zakladatele Millera, ale i od dalších amerických legend tohoto žánru ze 40. až 80. let minulého století. Navíc za každou prodanou vstupenku přispěje hlavní partner koncertu, BBH Nadační fond, 100 Kč Nadaci Terezy Maxové dětem. "Vstupenka na oba koncerty přináší radost dvakrát – třeba jako vánoční dárek pro vaše blízké a zároveň jako pomoc dětem, které ji potřebují," dodal Reagan.

Členy orchestru jsou vynikající hudebníci a sólisté, v jejich koncertech ale nechybí humor a vytříbená elegance. Historie tělesa sahá do třicátých let minulého století. Miller se brzy po založení orchestru stal hvězdou tehdejší hudby a jeho skladby jako "In the Mood", "Pennsylvania 6-500", "String of Pearls" či "Moonlight Serenade" hrála všechna rádia.

Ke vzájemné spolupráci BBH Nadačního fondu a Nadace Terezy Maxové dětem nedochází náhodou. František Honsa, managing partner BBH, objasňuje: "Péče a ohleduplnost, kterou lze spatřovat v práci Nadace Terezy Maxové dětem, je inspirující. Jako dlouhodobý partner nadace, jsme v BBH Nadačním Fondu hrdí na to, že můžeme podpořit Nadaci Terezy Maxové dětem hudebním večerem s Glenn Miller Orchestra." A Tereza Maxová dodává: "Velmi si cením snahy nadačního fondu BBH podpořit naši nadaci prostřednictvím koncertu Glenn Miller Orchestra a neberu ji jako samozřejmou. Vážím si této podané ruky a adresné pomoci opuštěným a znevýhodněným dětem."

I když hvězdná kariéra Millera trvala pouhých pět let, byla to dostatečně dlouhá doba na to, aby se zapsal do historie jako vůdčí osobnost nejpopulárnějšího swingového orchestru na světě. Ve svých pětatřiceti letech byl Miller uznáván jako nová a nejzářivější hvězda americké jazzové scény. Hubený, vážně vypadající muž s kulatými brýlemi přinesl nový zvuk, založený ne na sólistech, ale perfektní harmonii celého orchestru. Na podzim roku 1939 začala rádia hrát hudbu orchestru Glenna Millera a jeho skladby "In the Mood", "Pennsylvania 6 - 500", "String of Pearls" a "Moonlight Serenade" se okamžitě staly populární po celém světě. V roce 1942 přišel Miller s nápadem spolupracovat s americkým letectvem a založil U. S. Air Force Orchestra.

Život Glenna Millera skončil ve věku čtyřiceti let při nikdy nevysvětlené letecké nehodě (celé letadlo na cestě z Londýna do Paříže zmizelo), ale jeho sláva nikdy nevybledla. Tex Beneke, člen Glennova orchestru, založil nový Glenn Miller Orchestra na konci druhé světové války. V roce 1956 se vedení orchestru ujal Ray McKinley, bývalý bubeník Miller’s Air Force Orchestra, a do současné doby se vystřídalo několik dalších kapelníků.

Wil Salden se začal zabývat hudbou Millera v roce 1978 a přijal za svou jeho kouzelnou formuli: "Každý kapelník sní o vytvoření nezaměnitelného zvuku, který je okamžitě rozpoznatelný po několika tónech." V roce 1990 byl Wil Salden společností, která spravuje dědictví po Millerovi, uveden jako kapelník Glenn Miller Orchestra pro Evropu. Seznam jejich oblíbených standardů zahrnuje například "Sunrise Serenade", „Moonlight Serenade", "Moon Love", "Over the Rainbow", "Blue Orchids", "The Man With the Mandolin", "Careless", "When You Wish Upon a Star" a "Imagination".

Glenn Miller Orchestra - Blueberry Hill: https://www.youtube.com/watch?v=wsqgTEgEvis
Glenn Miller Orchestra - Chattanooga Choo Choo:
https://www.youtube.com/watch?v=-XQybKMXL-k
Glenn Miller Orchestra – Little Brown Jug:
https://www.youtube.com/user/glennmillerorch#p/u/10/RzMHMWjVZc0TOPlist