Vyhledávání


Kontakt

MAGAZÍN TÁBOR SOBĚ, MAGAZÍN TÁBORSKO SOBĚ
www.tabor.czin.eu

E-mail: taborskosobe@email.cz

KULTURA ČR: Kanadská poprocková pětice SAGA se vrací do České republiky

22.12.2009 14:15

 

PRAHA (WR) - Historicky druhé koncertní zastavení skupiny v SAGA v České republice se bude konat 4. dubna od 20:00 hodin v pražském klubu Retro Music Hall (Francouzská 4, Praha 2).

Kořeny kapely sahají až do roku 1977, kdy se v kanadském Torontu dali dohromady bratři Crichtonové (kytarista Ian a baskytarista Jim) s klávesistou Jimem Gilmourem a bubeníkem Stevem Negusem, které na kvintet doplnil jediný "cizinec" v sestavě, charismatický zpěvák a multiinstrumentalista, velšský rodák Michael Sadler. Jako název si zvolili THE POCKETS, ale protože jedna kapela v USA už toto jméno používala, rozhodli se později pro nové jméno SAGA.

Již o rok později vydávají své první album, a jejich bezejmenný debut jim téměř okamžitě zaručuje pozornost fanoušků i médií. Členové kapely na něm už tehdy jasně definovali to, co bude hlavním poznávacím znamením SAGY po následující tři desetiletí. Jejich udivující hráčská virtuozita jim totiž umožnila vytvořit pestrou směs, postavenou na klávesových plochách, protkaných kytarou Iana Crichtona, a nad tím vším se jako duha rozeklenul naléhavý a výrazný vokál frontmana Sadlera. Ten pak na koncertech nejenže skvěle zpíval, ale neméně obratně plnil i funkci baskytaristy a druhého, popř, třetího klávesisty. Právě klávesové syntezátory, které se v té době proměnily z primitivní hračky na plnohodnotný hudební nástroj, vystavěli členové SAGY na koncertech do několikapatrových hradeb, a stejně tak z nich postavili i svůj sound, který neustále zdokonalovali. Jejich skladby byly poskládány z úplných kaskád rytmu a nálad, plných všemožných klávesových barev a odstínů, které Crichtonova rocková kytara pospojovala v jeden nedílný celek.

Stejně jako vytvořili IRON MAIDEN svého maskota Eddieho, i SAGA měla na obalech svých alb postavu "G. B.", jakéhosi křížence lidské bytosti a hmyzu, který se objevoval na jednotlivých albech v nejrůznějších podobách.

Ani SAGA se však nevyhnula v průběhu času personálním rošádám. V roce 1986 kapelu opustili bubeník Steve Negus a klávesista Jim Gilmour. Zbylé trio pak nahrálo jen dvě studiová alba, aby po čase přijalo oba dva zpět do svých řad. V polovině devadesátých let, už opět v plné síle, vydala SAGA monotématické koncepční album "Generation 13". Pak se opět načas odmlčela, aby se na prahu nového tisíciletí opět přihlásila o slovo. Aniž by jen o píď ustoupila ze svých pozic, vydala další velmi dobře fanoušky i kritikou přijatá alba "House of cards a Marathon", poslední s původním bubeníkem Negusem, který se podruhé, a tentokrát definitivně, rozhodl pro odchod z kapely.

V pozměněném obsazení pak SAGA natočila další tři alba, a to "Network", "Trust" a "10.000 Days". Po vydání toho posledního překvapivě oznámil svůj odchod (z rodinných důvodů) i Michael Sadler, ale načasoval ho tak, aby s kapelou oslavil ještě jako plnohodnotný člen 30. výročí jejího vzniku – jak jinak, než na vyprodaných koncertech po celé Evropě.

Na počátku května 2008 pak SAGA ohlásila jméno svého nového zpěváka. Stal se jím trochu překvapivě Rob Moratti, bývalý člen pomprockových Final Frontier, který se fanouškům představil poprvé na turné The Human Condition Tour 2009, podporujícím vydání stejnojmenného alba. Jednou z koncertních zastávek SAGY bylo i jejich české premiérové vystoupení v amfiteátru Loket. Kapele se dostalo nadšeného přijetí a zaznamenala zde největší návštěvu v rámci evropského turné. Další možnost koncertního setkání se SAGOU budou mít teď tuzemští fanoušci o první dubnové velikonoční neděli v pražském Retru.

Více informací o kapele naleznete na https://www.sagaontour.moonfruit.com.
Info a objednávky vstupenek na tel. 603 531 943, e-mail: ozzyapotkan@seznam.cz. Cena vstupenek je 650 korun. Předprodej vstupenek též v sítích www.eventim.cz, https://www.ticketstream.cz, https://www.ticketpro.cz, https://www.ticket-art.cz a https://www.ticketportal.cz.


 


TOPlist