Vyhledávání


Kontakt

MAGAZÍN TÁBOR SOBĚ, MAGAZÍN TÁBORSKO SOBĚ
www.tabor.czin.eu

E-mail: taborskosobe@email.cz

KULTURA ČR: Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zahájí José Cura

01.12.2009 14:15

 

PRAHA (ČIA) – Dne 16. července roku 2010 bude galakoncertem věhlasného argentinského tenoristy Josého Cury slavnostně zahájen 19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Partnery tomuto pěvci budou korejská sopranistka In-Hye Kim a Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený Mario de Rosem. Tento výjimečný galakoncert se uskuteční v Pivovarské zahradě v Českém Krumlově. Předprodej vstupenek na tento galakoncert bude zahájen v pondělí 7. prosince.

„V letošním roce jsme na našem festivalu přivítali jednu z velkých pěveckých hvězd – sopranistku Renée Fleming. Je nám ctí, že naše pozvání na příští ročník přijal světový tenorista José Cura a vyhověl i našemu přání, aby se stal tváří festivalu v roce 2010. Jsem přesvědčen, že právě jeho galakoncert, který zahájí celý festival, bude patřit k tomu nejlepšímu, co návštěvníkům v příštím roce nabídneme,“ uvedl ředitel festivalu Jaromír Boháč.

Na koncertu zazní árie a duety z italských oper G. Verdiho, R. Leoncavalla a G. Pucciniho proložené vlastními předehrami a instrumentálními mezihrami. José Cura se tedy představí ve svých parádních rolích, jakými jsou Othello, Canio v Komediantech, Kalaf v Turandot nebo Mario Cavaradossi v Tosce. S korejskou sopranistkou In-Hye Kim pak zazpívá například i duet Cio-Cio San a Pinkertona z Madamy Butterfly Viene la sera.

José Cura je tenoristou, dirigentem, skladatelem, operním režisérem a designérem, ale i fotografem. Tento kritikou ceněný a publikem milovaný „tenor 21. století“ proslul po celém světě svými emociálně vypjatými a originálními interpretacemi hrdinů italských a francouzských oper stejně tak, jako nekonvenčními a inovativními koncertními představeními, a to díky svému bohatému, sametovému hlasu i fascinujícímu jevištnímu projevu. Jeho inteligentní, hluboko se nořící, místy až kontroverzní, avšak vždy intenzívní a nezapomenutelné výkony z něj učinily stálici předních operních domů nevyjímaje Metropolitní operu v New Yorku, Královskou operu v Londýně, Vídeňskou státní operu, Velké divadlo v Liceu, Curyšskou operu či La Scalu. José Cura je rovněž výjimečný schopností kombinovat zpěv s dirigováním. Svým působením v rolích operního režiséra, designéra a fotografa (připomeňme populární Curovu fotografickou publikaci Espontaneas) si též získal významný mediální ohlas.

Korejská sopranistka In-Hye Kim studovala zpěv u Daniela Ferra na Juilliardské škole v New Yorku a získala řadu prestižních ocenění po celém světě. Její operní repertoár, který s úspěchem uplatňuje na předních operních scénách po celém světě, zahrnuje hlavní role v operách Tosca, Madama Butterfly, Turandot, Othello, Trubadúr, Sedlák kavalír, Carmen či Bohèma. V současné době působí jako profesorka zpěvu na Soulské národní univerzitě.

Mario de Rose je italským dirigentem a skladatelem, který pochází z Buenos Aires. Na svém kontě má více jak 60 opusů, které byly s úspěchem provedeny v jeho rodné Argentině. Dirigentsky de Rose působí u předních orchestrů a operních domů jihoamerického regionu včetně slavného Teatro Colón. Od roku 2005 spolupracuje s tenoristou José Curou a doprovází jej na jeho recitálech. Na koncertě v Českém Krumlově se ujme taktovky Symfonického orchestru Českého rozhlasu.


Vydavatel: Mezinárodní hudební festival Český Krumlov
Redaktor: Lucie Johanovská
e-mail: johanovska@auviex.cz
 

 


TOPlist