Vyhledávání


Kontakt

MAGAZÍN TÁBOR SOBĚ, MAGAZÍN TÁBORSKO SOBĚ
www.tabor.czin.eu

E-mail: taborskosobe@email.cz

KULTURA ČR: Postřehy z Mezinárodního hudebního festivalu, aneb viděno očima významných festivalových hostů a partnerů

27.08.2009 18:38

 

ČESKÝ KRUMLOV/PRAHA - 18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který proběhnul od 17. července do 22. srpna, přinesl svým návštěvníkům řadu krásných a rozmanitých hudebních zážitků. Během pěti týdnů se uskutečnilo celkem 21 koncertů a představení, které navštívilo celkem 15 200 návštěvníků. Největší zájem byl o koncert Karla Gotta a Evy Urbanové, o recitál světové sopranistky Renée Fleming, která byla tváří letošního ročníku, o operní představení Rusalky na otáčivém hledišti, o Noc na Broadway II a o zahajovací koncert k 700. výročí města Český Krumlov, na kterém zaznělo dílo věnované městu, Vodní hudba F. X. Thuriho. I ostatní koncerty byly hojně navštěvovány. Velice často se kvůli zájmu navyšovala kapacita hlediště. Je těžké vyzdvihnout výkony některých umělců, protože byly na vysoké interpretační úrovni v podstatě všechny. Často se aplaudovalo vstoje, mnohokrát bylo slyšet z publika nadšené "Bravo!"

Za všechno hovoří několik postřehů významných festivalových hostů, se kterými jsme hovořili po doznění posledních tónů letošního festivalu.

Martin Diviš, předseda představenstva a generální ředitel pojišťovny Kooperativa
"Myslím si, že letošní 18. ročník festivalu jednoznačně dokázal, že je skutečně plnoletý a já mu do dalších ročníků přeji, aby i nadále vzkvétal a aby byl alespoň tak úspěšný, jako letos. Na začátku jsme se báli počasí, ale ukázalo se, že tato obava byla lichá a že se koncerty uskutečnily podle programu a že byly hojně navštěvovány. Chtěl bych všem organizátorům pogratulovat a slibuji, že pojišťovna Kooperativa, generální partner festivalu, jej bude podporovat i nadále. Osobně jsem se zúčastnil zahajovacího a závěrečného víkendu. Byl jsem nadšen vystoupením Renée Fleming a od mých kolegů jsem slyšel, že velmi zajímavá byla Noc na Broadway. Vlastně na žádný z koncertů jsem neslyšel negativní kritiku, což se nestává často, aby byli všichni návštěvníci spokojeni."

Michael Fehn, předseda představenstva společnosti E.ON Česká republika
"Dnešní koncert byl opravdu krásný, mám z něj skutečně dobrý pocit. Dvořáka miluji, takže zejména druhá polovina večera byla skutečně oslňující. Kyrill Rodin byl jedním slovem ohromující a Pražská komorní filharmonie patří k těm nejlepším orchestrům. Festival jako takový podporujeme už několik let a musím říct, že to děláme rádi. V rámci naší sociální zodpovědnosti to vnímáme jako důležitou věc, podporovat kulturní projekty v regionech naší působnosti. A protože se vždy snažíme v projektech, které podporujeme, najít společné téma energie, tak jsme se letos navíc rozhodli, že organizátorům dáme k dispozici auta na stlačený zemní plyn, tedy ekologická auta, která produkují méně emisí. Už nyní se těším na společná setkání během dalšího ročníku v příštím roce."

Jan Vrátník, místopředseda představenstva Erste Corporate Finance
"Zážitky z festivalu mám fantastické, zvláště dnes, kdy výkony Pražské komorní filharmonie a violoncellisty Kyrilla Rodina byly vynikající. Ke hudebnímu festivalu máme ten nejlepší vztah, protože je tady založená krásná tradice, která by měla pokračovat. Už samo město, to je genius loci a festival v tomto místě přináší obrovskou kulturní přidanou hodnotu."

Luboš Jedlička, starosta města Český Krumlov
"18. ročník festivalu byl v tomto pro město významném roce tou největší oslavou jeho 700. výročí. Byl jsem samozřejmě na zahajovacím a závěrečném koncertu, protože mne festival zajímá jako celek a jako starosta samozřejmě musím u startu i u konce být. Našel jsem si ale čas, abych navštívil i další koncerty. Stálice, jako je Karel Gott, Eva Urbanová na mě udělali velký dojem nejen na jevišti, ale i během osobního setkání po koncertu. Byl jsem se podívat i na Renée Fleming, což byl pro mne velký zážitek, když jsem ji slyšel během večera zpívat ve čtyřech jazycích, když velice dobře zvládnutou češtinou zazpívala i árii z Rusalky. Byl jsem i na pohodovém Maďarském večeru. Národní večery každoročně přispívají nejen kulturnímu povědomí jiných států, ale také ke společenskému setkávání lidí. Myslím si, že mnoho návštěvníků bylo spokojeno stejně, jako jsem byl spokojený já. Rád jsem s sebou bral i mou 9tiletou dceru, na kterou koncerty udělaly velký dojem, už nyní se těší na další léto a návštěvy dalších koncertů. Má na památku schované vstupenky. Je pyšná, že může říci, že umělce, o kterých se píše, nebo mluví v médiích, či jinde, viděla a slyšela na vlastní oči a mohla poznat, co dokáží. Pro ní bylo osobní setkání s Pavlem Šporclem, s Karlem Gottem, či s Evou Urbanovou splněným snem. Jako spolupořadatel si dovolím říct, že 18. ročník festivalu považuji celkově za velmi zdařilý i díky počasí, které nám s jednou výjimkou vyšlo, a jsem rád, že koncerty byly opravdu velmi úspěšné."

Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu České Budějovice
"Letos jsem koncerty trochu zanedbával, protože jsem měl dlouhou dovolenou. Nestihl jsem proto Maďarský večer, o který jsem se zajímal, ale byl jsem na Renée Fleming a odnesl jsem si hluboké zážitky, které jsem tedy očekával a ony se naplnily. Mimochodem, Renée Fleming jsme prováděli i u nás na zámku barokním divadlem a i tam si krátce zazpívala. Navštívil jsem pěkné koncertní provedení Rusalky v Zámecké jízdárně, bylo mi však trochu líto, že ji nemohu vidět v prostředí otáčivého hlediště. A závěrečný koncert mne překvapil, protože ruského interpreta ( Kyrilla Rodina) z nahrávek neznám, ale jeho pojetí Dvořáka bylo strhující. Byl jsem tím koncertem nadšen."

Hana Pavlištová, ředitelka České informační agentury
"Mezinárodní hudební festival mediálně podporujeme už druhým rokem, osobně navštěvuji jeho koncerty mnohem déle a letošní ročník jsem si opravdu užila, navštívila jsem šest koncertů a jen těžko se vybírá ten nej. Samozřejmě byl nevšedním zážitkem koncert vynikající Reneé Fleming, která mne nadchla svým hlasem, širokým žánrovým rozptylem a také s jakou lehkostí zpívala. Bonbónkem na dortu byla po koncertu možnost s touto báječnou dámou také osobně pohovořit. Velmi jsem se těšila na společné vystoupení Shlomo Mintze a Pavla Šporcla, rozhodně jsem nebyla zklamána. Také úvodní Vodní hudba pro Český Krumlov byla příjemným překvapením. Musím opravdu vyslovit poklonu pořadateli festivalu, který tímto 18. ročníkem nastavil laťku velmi vysoko."

František Mikeš, 1. náměstek ministra kultury
"Zážitky z letošního ročníku si odnáším stejné jako z těch minulých, protože pořadatelé přiváží umělce, jejichž výkony dalece přesahují hranice tohoto krásného historického města. Festival obohacuje zdejší kulturní život, ale na druhou stranu by třeba jinde nevyzněl tak jako v kulisách Českého Krumlova. Diváci si tak odnáší kompletní zážitek. Díky skvělým umělcům a celkové úrovni festival dokazuje, že je velmi vyspělým teenagerem a věřím, že až bude slavit 50., 60, výročí svého konání, bude z něj krásná, kultivovaná dáma. Nechci opakovat a říkat, co říkají všichni, ale musím to říct: odcházel jsem naprosto unesen z recitálu Renée Fleming, koncertní provedení Rusalky mne nadchlo, vychutnal jsem si Dvořákovu hudbu, ale i další koncerty v Pivovarské zahradě, v prostředí zámku, třeba výkony Shlomo Mintze a Pavla Šporcla, to byla nádhera. To všechno jsou zážitky, které si ponesu s sebou už navždy."

Už nyní si můžete do diáře poznamenat, že se 19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov bude konat od 16. července do 21. srpna 2010. Za rok můžete být mezi festivalovými hosty, či partnery třeba i vy.

Více informací o festivalu najdete ZDE. 

Vydavatel: Mezinárodní hudební festival Český Krumlov
Redaktor: Veronika Dušková
e-mail: duskova@auviex.cz

 


TOPlist