Vyhledávání


Kontakt

MAGAZÍN TÁBOR SOBĚ, MAGAZÍN TÁBORSKO SOBĚ
www.tabor.czin.eu

E-mail: taborskosobe@email.cz

ŽELEČ: Požár skládky

07.10.2009 11:40

U obce Želeč na Táborsku došlo dnes v nočních hodinách k požáru skládky firmy Rumpold. Požár byl na Krajské operační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje nahlášen v 1:13 minut. K zásahu byly vyslány jednotka profesionálních hasičů ze stanice Tábor a dobrovolné jednotky obcí Želeč Planá nad Lužnicí a Bechyně. Velitel zásahu po provedeném průzkumu nahlásil, že se jedná o požár skládky o rozloze přibližně 1 ha, všechny jednotky zahájily hasební práce a pomocí cisteren je zajišťována doprava vody. Přibližně o hodinu později si velitel zásahu vyžádal povolání dalších sil a prostředků, jelikož se nedařilo požár lokalizovat. Povolány byly zásahové vozy ze stanic Soběslav, Jindřichův Hradec, další cisterny ze stanice Tábor a sbory dobrovolných hasičů obcí Tučapy, Tábor, Veselí nad Lužnicí, Mladá Vožice, Turovec a Dolní Bukovsko. Celkem se u požářiště pohybují téměř dvě desítky zásahových vozů.

Jelikož skládka prohořívá nejen na povrchu, ale také uvnitř v celém objemu, provádí jednotky hašení lafetovými proudnicemi. Voda je dovážena kyvadlovou dopravou cisternami z Želečského rybníka, kde pracuje další technika na čerpání vody. Do této chvíle bylo přivezen a na hašení vyčerpán obsah minimálně 50 cisteren. Na několika úsecích musí hasiči provádět zásah v dýchacích přístrojích.

O požáru byla vyrozuměna nejen starostka obce Želeč, ale také starostové blízkých obcí i např. starostové Plané nad Lužnicí a Tábora, a to z toho důvodu, že kouř ze skládky je viditelný z velké dálky a mohl by u občanů vzbudit obavy. Žádné ohrožení však nehrozí, událost mají v rukou specialisté z chemické laboratoře v Kamenici, kteří také dorazili na místo. Zároveň byla informována havarijní služba Inspekce životního prostředí.

 

Pracovníci chemické laboratoře, kteří měřili koncentraci škodlivin v ovzduší zjistili, že hodnoty jsou mírně zvýšené, ale zdaleka nedosahují nebezpečných hodnot. Přesto je pro občany nejbližších obcí vydáno doporučení nevětrat a nevycházet z domů.

Na vyžádání byl k zásahu povolán stroj USD z AČR v Bechyni a odřad pro dálkovou dopravu vodu (tzn. vyčleněná skupina hasičů, která pomocí speciální techniky zajišťuje dodávku vody ze vzdáleného zdroje – v našem případě je to vzdálenost cca 2 km).

 

Vendula Matějů

tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje


TOPlist