Vyhledávání


Kontakt

MAGAZÍN TÁBOR SOBĚ, MAGAZÍN TÁBORSKO SOBĚ
www.tabor.czin.eu

E-mail: taborskosobe@email.cz

KULTURA ČR: Mezinárodní hudební festival zve posluchače na zámek i do romantické zahrady

03.08.2009 15:27

 

ČESKÝ KRUMLOV - Mezinárodní hudební festival Český Krumlov vkročil do druhé poloviny konání. Na čtvrtek a pátek tohoto týdne připravil komornější koncerty.

Kvarteto Martinů zahraje v Maškarním sále
Kvarteto Martinů se festivalovému publiku se představí v Maškarním sále ve čtvrtek 6. srpna. Kvarteto vzniklo v roce 1976 na pražské konzervatoři a už během studií jeho členů na AMU zahájilo úspěšnou koncertní činnost pod názvem Havlákovo kvarteto a současně sbírali zkušenosti na interpretačních kursech u renomovaných kvartetních souborů v zahraničí. Kvarteto se zúčastnilo osmi mezinárodních soutěží, odkud si přivezlo 8 cen a 7 laureátských titulů. V roce 1985 přijalo kvarteto do svého názvu jméno českého skladatele Bohuslava Martinů a zavázalo se tak k propagaci jeho komorní hudby. Během svého působení získalo kvarteto řadu dalších významných ocenění. Jeho repertoár je velmi široký a jeho těžiště leží v oblasti české komorní hudby.

Večer v zahradě Kooperativy láká na zvučná jména českých umělců
Koncert v zahradě Kooperativy, který se uskuteční v pátek 7. srpna večer, slibuje další příjemné festivalové hudební zážitky. Pro posluchače je připraveno neobvyklé spojení strunných nástrojů (harfa, kytara a violoncello) v podání předních českých hudebníků. Při svících přednesou díla Smetany, Glazunova, Turina a dalších L. Brabec, K. Englichová a A. Vlčková.

Kytaristu Lubomíra Brabce není třeba příliš představovat, je známý doma i v zahraničí svou interpretací nejen tzv. vážné hudby, ale i experimenty s jinými žánry. Jeho výkony přitahují široké koncertní publikum. Na prestižních podiích vystupuje s nejrenomovanějšími sólisty, komorními soubory i orchestry. Odborné kritiky jej považují za hudebníka vybraného vkusu, tónu a techniky, a řadí jej k nejbrilantnějším kytaristům světa. Jako první hudebník na světě uskutečnil v roce 1997 koncert v šestém světadílu, v Antarktidě.

Harfistka Kateřina Englichová patří k výrazným osobnostem české harfové školy. Studovala u nás a v USA a během své dosavadní kariéry dosáhla mnoha úspěchů doma i ve světě. Spolupracovala s významnými umělci u nás i v zahraničí. Jako sólistka spolupracovala s dirigenty Z. Mácalem, J. Bělohlávkem, J. Hrůšou ad. Několik let hrála s Filadelfským orchestrem, kde měla možnost se seznámit s vynikajícími zahraničními dirigenty. Vystupuje i s dalšími symfonickými, či komorními orchestry po celém světě. Věnuje se také soudobé hudbě a celá řada skladatelů pro ni napsala skladby. Je držitelkou prvních cen prestižních zahraničních soutěží.

Alžběta Vlčková absolvovala pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU. V roce 1992 se stala finalistkou Mezinárodní violoncellové soutěže Beethovenův Hradec. Získala 2. cenu na Mezinárodní soutěži Bohuslava Martinů v rakouském Semmeringu. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením A. May, Z. Nelsové, St. Apolína, T. Kühne a absolvovala půlroční stáž na Konzervatoři v Paříži ve třídě prof. Rolanda Pidoux. Kromě sólové činnosti se intenzivně věnuje komorní hudbě, je členkou klavírního tria ArteMiss. Pedagogicky působí na pobočce New Yorkské University v Praze.

Více informací najdete na www.festivalkrumlov.cz


Vydavatel: Mezinárodní hudební festival Český Krumlov
Redaktor: Veronika Dušková
e-mail: duskova@auviex.cz
 

TOPlist