Vyhledávání


Kontakt

MAGAZÍN TÁBOR SOBĚ, MAGAZÍN TÁBORSKO SOBĚ
www.tabor.czin.eu

E-mail: taborskosobe@email.cz

KULTURA ČR: Mudhoney v pražské Akropoli

14.08.2009 13:05

PRAHA - Dámy a pánové, je to tu! Kmotři velké seattleské rock’n’rollové revoluce jsou zpět. A v plné polní, resp. bahenní parádě! A vše nasvědčuje tomu, že to v půlce října bude v pražské Akropoli ještě hustší Mud Ride (jízda blátem) punku, blues, hard rocku a soulu, než ta při jejich první divoké zastávce v Česku před třemi lety (Praha - Roxy, 14. července 2006).

 

Loňskou exkluzívní digipakovou 2CD re-edicí převratné (kdo to tenkrát tušil, že?) kolekce Superfuzz Bigmuff + Early Singles legendární vydavatelství Sub Pop výpravně oslavilo 20 let dodnes dech beroucího debutu Mudhoney, ale i své stejně kulaté výročí, neboť, jak ví každý správný hoch…, oficiální dny Sub Popu se počítají ode dne vydání prvního singlu Mudhoney. Jenže Mark Arm a Steve Turner se svou nesmrtelnou kapelou dali vzápětí všem hned na srozuměnou: Mudhoney v žádném případě nebudou žít jen z minulosti, a tak nové album The Lucky Ones je také tu! A po Severní a Jižní Amerikách, po Austrálii a Japonsku je tu i evropský tour-kolotoč a v něm teď už samozřejmě i Praha – 17. října 2009, 19:00, Palác AKROPOLIS.

 

Z biografie ALL MUSIC GUIDE:

Nirvana a Kurt Cobain možná dokázali obléknout celou planetu do kostkovaných flanelových košil a Pearl Jam se Soundgarden asi prodali dohromady více desek, jenže byli to Mudhoney, kdo dal celé to grungeové soukolí do pohybu. Nebýt Mudhoney, nejspíš nikdy by nevzniklo vydavatelství Sub Pop, které pak tak riskantně poskytovalo dalším kapelám azyl a seberealizaci (Soundgarden, Nirvana, Tad, Afghan Whigs, Rein Sanction, Codeine…). Jenže onen první tah s Mudhoney vyšel, singl Touch Me I’m Sick (1988) se stal doslova revolucí a okamžité okolnosti z průmyslového Seattlu na severozápadě USA na dlouhou dobu učinil nové hlavní město rock’n’rollového vesmíru. Po třech letech pak vyšlo Nirvaně album Nevermind, kapele Pearl Jam (paralelní větev pokračovatelů skupiny Green River, z jejíž trosek vznikli právě i Mudhoney) vyšel debut Ten a Mudhoney vydávají třetí počin Every Good Boy Deserves Fudge. Zbytek už je jen známá historie.

 

Co možná nevíte: slovo grunge, označující dnes celý mnohovrstevnatý rockový styl, pochází z osobitého slovníku kytaristy Mudhoney – Steve Turner tak původně pojmenoval dodnes nenapodobytelný chrčivý zvuk své kytary.

 

Studijní material - Mudhoney:

Singly Touch Me I’m Sick (1988), Sweet Young Thing Ain’t Sweet No More (1988), Here Comes Sickness (1989), Into The Drink (1991), Suck You Dry (1992)…

Alba: Mudhoney (1989), Every Good Boy Deserves Fudge (1991), Piece of Cake (1993), Tomorrow Hit Today (1998), Since We§ve Become Transculent (2002), Under A Billion Suns (2006), The Lucky Ones (2008)

Sběratelská nutnost: Superfuzz Bigmuff (2008 – exkluzívní digipaková 2CD reedice legendárního EP z roku 1988 obsahuje též všechny nahrávky známé jako Early Singles, jakož i dobové koncertní nahrávky)

 

Desky Mudhoney, jakož i vše ostatní od vydavatelství Sub Pop v ČR distribuuje Day After Records a koupíte např. v kamenném obchodě Rocksters v Karlově ul. 25, Praha 1.

 

 


TOPlist